CONTEST RESULTS

Return to IOI '97 Home

There were 223 contestants and 61 countries were represented. In all 112 medals were awarded; 19 Gold, 36 Silver and 57 Bronze. The listing below shows the Country, Contestants Code, Ranking, Medal Category, First Name and Family Name.

Only medallists were ranked. The detailed results for the contestants of each participating country have been made available to the delegation leaders.

GOLD MEDALISTS
Country
Team
#
First Name
Last Name
RUSSIAN FEDERATION RUSC04 1 VLADIMIR MARTIANOV
LATVIA LATC04 2 JANIS SERMULINS
ESTONIA ESTC03 3 OLEG MÜRK
INDONESIA INAC02 4 ANDY KURNIA
POLAND POLC01 5 ANDRZEJ GASIENICA-SAMEK
AUSTRIA AUTC04 6 WOLFGANG THALLER
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA CHNC01 7 WENJIE QIAN
POLAND POLC03 8 PIOTR ZIELINSKI
FINLAND FINC03 9 SAMULI LAINE
SWEDEN SWEC04 10 JIMMY MĹRDELL
SWEDEN SWEC01 11 MARCUS ISAKSSON
DENMARK DENC02 12 KASPER DUPONT
CHINESE TAIPEI TPEC02 13 LU-CHUAN KUNG
UNITED STATES OF AMERICA USAC04 14 MATT CRAIGHEAD
HONG KONG HKGC01 15 WING-CHI POON
SLOVAK REPUBLIC SVKC02 15 MIROSLAV DUDÍK
ROMANIA ROMC02 17 OVIDIU GHEORGHIOIU
DENMARK DENC01 18 KASPAR DAUGAARD
CZECH REPUBLIC CZEC01 19 MIKULÁS PATOCKA
SILVER MEDALISTS
SINGAPORE SINC03 20 LI JIE WONG
VIETNAM VIEC04 20 TUAN VUONG PHAN
GERMANY GERC04 22 TIMO BURKARD
MACAU MACC04 23 UN CHEONG IEONG
THAILAND THAC03 24 PUTTIPHAN POLYANUNT
GERMANY GERC03 25 KARSTEN SPERLING
CANADA CANC04 26 PETER RUDERMAN
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA CHNC04 26 KE YI
SLOVAK REPUBLIC SVKC03 26 STANISLAV FUNIAK
RUSSIAN FEDERATION RUSC03 29 ANATOLI PONOMAREV
LATVIA LATC02 30 RENARS GAILIS
ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRIC03 31 MEHDI MIRZAZADEH
YUGOSLAVIA YUGC02 31 OGNJEN ARANDJELOVICH
BELARUS BLRC01 33 ARTSIOM KUZNIATSOU
ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRIC01 34 MANA TAGHDIRI
NETHERLANDS NEDC04 34 JOOST BATENBURG
CHINESE TAIPEI TPEC03 36 CHIA-HSING YU
RUSSIAN FEDERATION RUSC02 36 ANDREY LOPATINE
ISRAEL ISRC04 38 YAHAV NUSSBAUM
SLOVAK REPUBLIC SVKC04 39 MARTIN HAJDUCH
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA CHNC03 40 XIAOLIANG WEI
CHINESE TAIPEI TPEC01 41 KANG-PEN CHEN
HUNGARY HUNC02 42 ISTVÁN MARHEFKA
ESTONIA ESTC01 43 KRISTO KUUSKÜLL
UNITED STATES OF AMERICA USAC02 44 DANIEL ADKINS
LATVIA LATC01 45 KRISTS BOITMANIS
BULGARIA BULC04 46 STANISLAV OVTCHAROV
ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRIC04 46 MOHAMMAD TAGHI HAJIAGHAYI
SLOVAK REPUBLIC SVKC01 46 RICHARD KRÁLOVIC
ROMANIA ROMC01 49 STEFAN GHEORGHITA
DENMARK DENC04 50 KASPER KRISTENSEN
RUSSIAN FEDERATION RUSC01 51 NIKOLAI DOUROV
TURKEY TURC02 52 SÜKRÜ TIKVES
SOUTH AFRICA RSAC03 53 DANIEL CONRADIE
FINLAND FINC02 54 TERO KARRAS
IRELAND IRLC01 55 EOIN CURRAN
BRONZE MEDALISTS
GREECE GREC02 56 ATHINODOROS PANAGIOTIDIS
BULGARIA BULC03 57 VLADIMIR KIRÍANSKY
LITHUANIA LTUC02 57 MARIUS GEDMINAS
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA CHNC02 59 LEI CHEN
CZECH REPUBLIC CZEC04 60 FILIP KÁBRT
REPUBLIC OF MOLDOVA MDAC03 61 ALEXANDRU ANDONI
GREAT BRITAIN GBRC03 62 MOHAN GANESALINGAM
THAILAND THAC01 63 NATTAVUDE THIRATHON
SINGAPORE SINC04 64 JUNBIN TENG
REPUBLIC OF MOLDOVA MDAC02 65 NICOLAE BRINZA
SLOVENIA SLOC02 65 MITJA SLENC
HUNGARY HUNC04 67 VIKTOR SZABÓ
KOREA KORC02 67 HYUNG-CHAN AN
CZECH REPUBLIC CZEC03 69 JAN KRATOCHVIL
YUGOSLAVIA YUGC03 70 JAROSLAV BLAGOJEVICH
SOUTH AFRICA RSAC01 71 TIMOTHY LAWRANCE
INDONESIA INAC04 72 ABDI AZIZ QOHNAR NOOR
KOREA KORC03 73 WON-SEOK YOO
ROMANIA ROMC03 74 MIHAI STROE
UNITED STATES OF AMERICA USAC03 75 RUSSELL COX
GREECE GREC03 76 APOSTOLOS DIMITROMANOLAKIS
POLAND POLC02 76 TOMASZ WALEN
POLAND POLC04 78 PIOTR SANKOWSKI
AZERBAIJAN AZEC02 79 DENIS NESHTOON
TURKEY TURC01 79 BARIS TEMELKURAN
KOREA KORC04 81 JAE-KAP HAN
CROATIA CROC04 82 OGNJEN FABRIS
MACAU MACC02 83 KA MAN CHAN
FYROM MKDC01 84 ZARKO ALEKSOVSKI
UKRAINE UKRC02 85 SERGIY KHENKIN
SPAIN ESPC02 86 XAVIER GRATAL
CANADA CANC01 87 GRAEME KEMKES
CUBA CUBC01 88 HERIBERTO BETANCOURT DIESTE
BULGARIA BULC01 89 OGNYAN KULEV
CANADA CANC02 90 DARRYL SHPAK
CZECH REPUBLIC CZEC02 90 ALES PRIVETIVY
SINGAPORE SINC02 92 CHEE JIN STEVEN CHAN
HUNGARY HUNC03 93 LÁSZLÓ TÓTH
HUNGARY HUNC01 94 GÁBOR ÚJHELYI
LUXEMBOURG LUXC01 95 GEORGES BAATZ
NETHERLANDS NEDC03 95 WILKE HAVINGA
THAILAND THAC02 97 NATTEE NIPARNAN
TURKEY TURC04 97 HÜSEYIN ÖZGÜR TAN
IRELAND IRLC02 99 ROBERT BEATTIE
SRI LANKA SRIC02 100 BUDDHIKA KOTTAHACHCHI
ISRAEL ISRC02 101 YOTAM DRIER
SINGAPORE SINC01 101 HONG PING LIM
UKRAINE UKRC03 101 YURIY MANOYLO
CROATIA CROC03 104 ZVONIMIR BUJANOVIC
SPAIN ESPC04 104 JESUS SANZ
ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRIC02 106 BASHIR SADJAD
ROMANIA ROMC04 106 ALIN SIMPALEAN
THAILAND THAC04 106 AKKARIT SANGPETCH
SOUTH AFRICA RSAC02 109 BRUCE MERRY
REPUBLIC OF MOLDOVA MDAC04 110 DAN STRATILA
SWITZERLAND SUIC03 110 TOBIAS KAUFMANN
CANADA CANC03 112 NEIL GIRDHAR